Nie je tajomstvom, že na Slovensku máme problém s extrémizmom. Nenávisť, krutosť, či rasistické komentáre sa šíria sociálnymi sieťami nepochopiteľnou rýchlosťou.
Rozoberať túto tému však nie je cieľom nášho článku. Venujeme sa SEO a o tom chceme aj hovoriť. Aj keď sa to nemusí na prvý pohľad javiť ako jasná vec, aj my vieme v našom obore proti extrémistickým názorom bojovať. Ako?
Výzva prezidenta
V apríli 2017 spustil náš prezident, Andrej Kiska, výzvu proti extrémizmu. Vyzýval v nich všetkých mladých kreatívcov, aby začali s touto zlobou niečo robiť. Cieľom bolo vytvoriť webstránku, aplikáciu, program alebo čokoľvek, čo by na internete pomohlo šíriť menej negatívnych myšlienok.
Do výzvy sa zapojilo 139 úžasných projektov. A zapojil sa aj náš Spotibo tím. Rozhodli sme sa robiť negatívne SEO voči extremistickým portálom a šíriť osvetu ohľadne nofollow odkazov.
Už ste prišli na to ako? Nie? Nevadí, vysvetlím.
Náš zakladateľ a hlava za projektom, Janko, je totiž troška divný. Občas si na Googli vyhľadáva rôzne kľúčové slová, zisťuje, kto sa na ne zobrazuje a potom si tieto weby analyzuje. No dobre, nie je divný. Srandujem. Je to poctivý a profesionálny SEOčkár.
Pri týchto “voľnočasových aktivitách” si zároveň všimol časté zobrazovanie konšpiračných a nenávistných webov na prvých pozíciach vo vyhľadávaní.
Extrémistické weby na vysokých pozíciach vo vyhľadávaní
Predstavte si, že si niekto hľadá informácie o holokauste a na prvých pozíciach sa zobrazuje web extrémistu, ktorý takéto konanie obhajuje a dokonca propaguje. Takýto obsah môže až príliš skresľovať premýšľanie menej znalých a zmätených čitateľov.
Teraz už možno tušíte, prečo sa tieto weby zobrazujú takto vysoko. Vedú na ne desiatky odkazov z rôznych veľkých a autoritatívnych webov. Aj keď bohužiaľ nechtiac. Tieto weby chcú poukázať na nesprávnu či konšpiračnú tému a vďaka tomu podporujú tieto portály vo vyhľadávaní, no vôbec o tom netušia. A to chceme zmeniť.
Ako robiť osvetu?
Komisia prezidentskej výzvy vybrala päť najlepších projektov, ktoré následne dostali podporu od šikovných podnikateľov rozvíjať svoj projekt ďalej. My sme sa nachádzali tesne za touto päťkou. Avšak po dohode s kompetentnými ľuďmi sme sa pripojili k jednému z víťazných projektov, konkrétne ku portálu Konšpirátori.sk.
Iniciatíva konšpirátori.sk vznikla kvôli ochrane inzerentov inzerujúcich v obsahovej sieti. Portál postupne vytvára zoznam konšpiračných, klamlivých alebo inak zavádzajúcich webových stránok. Inzerent si môže tento zoznam stiahnuť a pridať ho do zoznamu webov, na ktorých nechce svoju reklamu zobrazovať.
V našich aktivitách sa tým pádom skvelo dopĺňame a ich zoznam môže krásne slúžiť aj nášmu účelu.
Na web konšpirátori.sk sme pridali podstránku, ako zabrániť zobrazovaniu stránok so sporným obsahom v prirodzených výsledkoch vyhľadávania. Stránka slúži pre všetky portály a média. Okrem potrebných informácií tam nájdu aj návod na to, ako nastaviť nofollow odkaz.
Tá najväčšia úloha nás ešte len čaká. Musíme tieto portály naučiť, aby nevytvárali odkazy na konšpiračné weby, prípadne aby použili nofollow atribút.
Zároveň sa chystáme robiť negatívne SEO. Informujeme veľké médiá, že odkazujú na sporný obsah a požiadame ich o nápravu.
Túto osvetu sme už začali riešiť s portálom sme.sk.
Záver
Veríme, že vďaka tejto aktivite prispejeme k tomu, aby sa extrémistické a konšpiračné weby nezobrazovali na vysokých pozíciach len preto, že si z nich iné médiá robia srandu, či na ne upozorňujú.
Ak chcete dobrú vec podporiť aj vy, pošlite tento článok každému o kom viete, že tvorí a publikuje obsah.
Poznámka: Tento článok si môžete prečítať aj v angličtine.
Michal
Super! Presne takto má vyzerať Corporate Social Responsibility. Držím palce.
Ján Januška
Ďakujeme, Michal :).