Aprílové SEO novinky

Aprílové novinky v oblasti SEO

Aj v apríli sme pre vás v Spotibo sledovali aké novinky, dôležité zmeny a aktualizácie sa udiali nielen na Google. V článku sa dočítate:

Google vydal ďalší Review Update 

Dvadsiateho piateho apríla došlo k roll-outu ďalšieho updatu, ktorý mohol ovplyvniť recenzné weby. Google si pod hľadáčik vybral nielen weby recenzujúce produkty, ale aj služby, destinácie, hry, filmy a iné. Google zdôrazňuje, že recenzie by mali vychádzať z reálnej skúsenosti s daným produktom. Všeobecné odporúčania pre kvalitné recenzie nájdete v Google dokumentácii.

Zdroj:https://www.searchenginejournal.com/april-2023-reviews-update-is-officially-over/485471/

Známe SEO princípy potvrdené expertami z Googlu

Pravidelne sledujeme aj Google office hours. Tento mesiac sme nezaregistrovali veľa noviniek, ale nasledujúce otázky považujeme za zaujímavé:

Aké je najlepšie riešenie pri odstraňovaní starých indexovaných vstupných stránok? Presmerovanie na domovskú stránku?

Na toto neexistuje iba jedna odpoveď. 🙂 Chybové stránky 4XX sú bežnou súčasťou internetu, a preto môžu byť riešením pre starý a nehodnotný obsah. 

TIP: Ak nejde o stránky, ktoré prinášajú návštevnosť, a nevedú na ne žiadne hodnotné spätné odkazy, tak je prirodzené použiť stavový kód 404. Pokiaľ stránka prináša hodnotu, a zároveň máte iné stránky s podobným obsahom, potom je dobré presmerovať starý obsah na ne.

Dá sa “zmazať” stará webstránka z výsledkov vyhľadávania?

Pokiaľ robíte redizajn webu a migrujete na novú doménu, nezabudnite na správne presmerovanie. Počítajte s tým, že to môže trvať niekoľko týždňov, niekedy i mesiacov, kým sa starý web prestane v SERPe zobrazovať. “Vymazať” alebo “vypnúť” teda starý web manuálne nemôžete, sprocesovať to musí sám Google.

Podmienky dodania a vrátenia produktu po novom aj v SERP-e

Google sa rozhodol začať vo výsledkoch vyhľadávania zobrazovať aj ďalšie dôležité informácie ako rýchlosť dodania tovaru, cenu za dopravu a podmienky vrátenia tovaru. Zatiaľ len v US, u nás sa to nateraz nijak neprejaví.

Informácie tohto typu by sa mali dať sledovať v Google Search Console, konkrétne v Merchant Center.

Zdroj: https://developers.google.com/search/blog/2023/04/shipping-and-returns-information

Google v mobilnom zariadení pridá do svojho prekladača ikonku kamery

Ak si vo výsledkoch vyhľadávania budete chcieť na mobilnom zariadení preložiť nejaké slová, zobrazí sa Vám aj ikonka fotoaparátu, kde si budete môcť vyhľadať Váš dopyt pomocou fotky. 

Zdroj: https://www.seroundtable.com/google-search-translate-camera-35117.html 

Seznam ukončil prevádzku AMP kešu

Tento mesiac (apríl 2023) Seznam ukončil prevádzku tzv. „Bleskurýchleho načítania na Sezname“. Pokiaľ ste doteraz publikovali obsah vo formáte AMP, je možné, že tento Seznam prebral a zobrazoval ho užívateľom z medzipamäte a na svojej doméne. V rámci tohto riešenia Seznam v podstate kešoval stránky (predovšetkým mobilné), ktoré vyhovujú štandardom AMP a takto predpripravené, bol schopný okamžite zobraziť zo svojich serverov.  Po novom už to takto nebude. 

AMP stránky budú tak ako ostatné, „nieAMP“, zobrazované zo serverov prevádzkovateľa webu a rýchlosť načítania teda bude závislá na technológii webu prevádzkovateľa a rýchlosti internetového pripojenia užívateľa.

Zdroj: https://napoveda.seznam.cz/cz/fulltext-hledani-v-internetu/amp-vydavatele/

Konala sa SEO konferencia v Brightone

Konferencia, na ktorej sa pravidelne účastníme, priniesla niekoľko zaujímavých a užitočných poznatkov do každodennej SEO práce. Na zápiskoch usilovne pracujeme 🙂 

Udalosť sa uskutočňuje nielen naživo, ale záznamy sú voľne prístupné aj online. Pokiaľ sú pre vás skúsení špecialisti inšpiráciou, zadarmo si môžete prednášky BrightonSEO pozrieť aj vy. 

Avast dostal rekordnú pokutu za predaj osobných údajov

S pokutami za porušenie pravidiel ochrany osobných údajov sa akoby roztrhlo vrece. Okrem uloženia pokuty americkej spoločnosti Meta, pod ktorú patrí sociálna sieť Facebook a Instagram, dostala pokutu aj česká technologická spoločnosť Avast.

Rekordná pokuta vo výške 350 miliónov korún (13,7 miliónov eur), bola udelená za nepriamy predaj osobných údajov používateľov softwaru. Tento predaj sa mal realizovať v roku 2020 prostredníctvom dcérskej spoločnosti Jumpshot. Za pochybenie sa spoločnosť ospravedlnila a divízia Jumpshot bola zrušená.

Zdroj:https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-za-prodej-osobnich-udaju-dostal-cesky-avast-rekordni-pokutu-350-milionu-korun-229885

 

Z noviniek je to všetko. Ďakujme, že nás sledujete. 

Aby vám to neušlo, potešíte nás prihlásením do newslettra nižšie ⬇.

Na článku sa podieľali aj: Barbora Bošková, Tomáš ĎurovičFilip Jankovič.

Získajte praktické SEO tipy pre zvýšenie zisku

Overené tipy z 13-ročnej praxe Praktické návody Automatizácie šetriace hodinyZanechať prvý komentár

Čítajte ďalej