SEO restart 2018 (tak trochu iný report)

Aj vy chodíte každý rok na SEO restart, aby ste po roku stretli všetkých bývalých kolegov a známych z oboru? Ja tak trochu áno 🙂 I keď neviem, či by som mala tento report začínať práve týmto tvrdením. Ľudia a komunita sú sice jedným z hlavných dôvodov, prečo sa na SEO restarte pravidelne so Spotibo tímom objavujeme, ale nie jediným. Ak by totiž prednášky neboli dosť dobré, radšej by som investovala sumu za vstupenku do nejakej letenky.

Tohtoročný program na SEO restarte bol však opäť plný špičkových prednášajúcich. Tentokrát už nie len z Čiech, ale aj Slovenska. Organizátori sa rozhodli začať trocha viac pracovať na diverzite prednášajúcich, za čo im udeľujem pochvalu. Vôbec sa nenahnevám, ak budúci rok pribudne na pódiu ešte viac Slovákov, viac žien a viac ľudí, ktorých sme doposiaľ nemali možnosť počuť.

Vo všeobecnosti hodnotím akciu veľmi dobre a myslím, že o tom vypovedajú aj mnohé tweety z konferencie. Ak neberiem do úvahy pár tradičných Jardových hejtíkov, takmer všetci tweetovali len pozitívne.

Z celého dňa som si zapísala asi tak 3 vety a odfotila asi 4 slajdy. Viac som si užívala prednášky a spoločnosť ľudí. A aj preto sa s vami nejdem deliť o to, čo zaznelo na prednáškach. Ak si chcete prečítať poznámky z prednášok, nech sa páči:

Ja chcem dnes skôr pohladiť ego a poskytnúť úprimný feedback niektorým prednášajúcim na ich formu a obsah prezentácie.

Budem len rada, ak na konci článku rozprúdim diskusiu a všetci sa do mňa vrhnete a poviete mi, ako to vidíte vy. Ak sa teda nebojíte 🙂

Čo ma bavilo?

Dosť ma bavil prvý prednášajúci Janko Januška. Je to kolega a vlastne tak trocha šéf nášho cool SEO toolu Spotibo. I keď jeho vlastne hejtovať nemôžem. A nemôžem ho asi ani objektívne hodnotiť. Ale aj tak ma to bavilo. A k tomu všetkému som dostala na Janka pozitívny feedback od ostatných. Nie len k obsahu ako takému, ale takisto k tomu, ako pobavil svojou interpretáciou Avinasha Kaushika (prečo ste to nikto nenahrali?!).

Janko v prednáške ukázal predovšetkým to, ako pristupujeme v Spotibo k linkbuildingovému outreachu a ako by ste to mali a mohli robiť aj vy ostatní. Ak by ste si z prednášky odniesli len tento jediný slajd, bol by Janko určite spokojný.

5 princípov odkazovaného obsahu

Aj keď som Jankovi veľmi nechcela dovoliť použiť klišé vetu “Víťazí obsah, ktorý má lepšie odkazy”, myslím, že sa rozhodol dobre, že ma bude ignorovať. Táto myšlienka po jeho prezentácii zarezonovala a bola použitá v správnom kontexte. Lebo fakt. Bez odkazov máme proste všetci smolu.

Ďalej sa mi dosť páčili obaja chalani z agentúry Taste, nakoľko som oboch videla prednášať úplne prvýkrát. Prípadové štúdie stále boli a budú tie najzaujímavejšie prednášky. A u mňa dominujú na vrcholovom rebríčku všetkých prednášok. Najlepšie sa počúvajú, sú vstrebateľné a svojim spôsobom aj prínosné. Teda za predpokladu, že ste schopní si ich správne odinterpretovať, poučiť sa z nich a prípadne aplikovať na vlastnú situáciu.

Richard Klačko rozprával o troška viac technickejšej veci a aj keď niektorí tvrdili, že vlastne nič nepovedal, mne to tak neprišlo. Ja som v technickom SEO veľký laik, takže som sa od Riša aj niečo naučila a to dokonca zábavnou formou. Okrem toho bola prednáška napínavá od začiatku do konca.

Matěj Velička je môj bývalý kolega. Pripravil case study pre klienta, ktorého služby som dokonca sama využívala (a našla cez Google). O to viac ma to bavilo počúvať. Matějovi síce nepriala technika v sále, čo je riadna smola pre niekoho, kto prednáša úplne prvýkrat. Zvládol to však bravúrne a myslím, že pomoc od Filipa na tom mala tiež veľký podiel. Publikum sa bavilo.

Martin Kůra mal takisto veľmi príjemnú a praktickú prednášku o SEO v USA. Ukázal nám, že v USA je veľmi dôležité lokálne SEO, kvalitný obsah, ale aj linkbuilding outreach. Pre mňa to síce nebolo nič nové, ale myslím, že pre veľkú časť ľudí tam zaznelo mnoho zaujímavých informácii. Okrem toho som sa tešila z toho, že mi potvrdil moju teóriu o tom, že follow-up emaily fungujú.

Čo ma neprekvapilo

Pavel Ungr a Marek Prokop sú už ostrieľaní matadori v prednášaní, takže verím, že mi odpustia, že som ich prednášky tento rok vynechala. Obsahom však nijak neprekvapili ani neurazili. Takže taká každoročná klasika. Ale Pavel si vraj na pódium priniesol obrovské kladivo, čo som teda fakt nemusela premeškať (facepalm)!

Martin Šimko mal ako každý rok skvelú a relatívne náročnú tému plnú praktických príkladov. Mne osobne však obsahovo oveľa viac sadli jeho minuloročné prednášky. No aj tohtoročný obsah a jeho formu tak či tak veľmi oceňujem a chválim. 

Zdeňka Nešpora som sa snažila poctivo počúvať, ale jeho prednášky jednoducho nedávam. Tie sú na mňa moc „geeky“ a na nich si u nás “ujíždi” skôr kolega Janko.

Milan Fiala z eVisions je podľa mňa skvelý prednášajúci, ale minulý rok nastavil so svojou prednáškou o nemeckom SEO laťku tak vysoko, že tento rok som mala asi príliš vysoké očakávania. A asi preto ma nijak neprekvapil. Ale prednáška mi prišla inak parádna, dobre sa počúvala a zaznelo v nej mnoho zaujímavých a praktických tipov. Aj keď by mi vôbec nevadilo, ak by troška ubral a spomalil tempo, aby bola prednáška lepšie vstrebateľná.

Čo ma sklamalo

Adam Ježek rozprával o Linkbuildingu v roku 2018 a keďže mi je táto téma najbližšia zo všetkých, dosť som sa tešila. O to viac, že som ešte Adama nevidela nikdy prednášať. Adamov prednes ma síce bavil, ale obsahovo som bola sklamaná. To, že sa už v Čechách nerobia registrácie do katalógov, že broken linkbuilding na našom trhu moc nefunguje a že blogeri sú dôležití, je podľa mňa už viac menej každému jasné. Jediné, čo som si z tejto prednášky odniesla bolo, že im v GetFound fungujú offline aktivity. A to mi príde fajn, ale to je tak všetko.

Nie som si teda istá, či sklamanie z tejto prednášky bolo kvôli tomu, aký je stav link buildingu v Čechách a na Slovensku, alebo jednoducho kvôli tomu, že Adam fakt nemal čo nové publiku ponúknuť. A pri tom v link buildingu existuje toľko zaujímavých tém, ktoré nikdy pred tým nikto nerozobral. Napríklad to, ako Adam načrtol priemernú cenu odkazu od blogerov. To mi príde super téma kľudne na celú prednášku. Priemerná cena mi sice nič nepovie, ale to ako mám ohodnotiť web, zjednávať, baviť sa s blogermi atď, to mi príde využiteľné pre mnohých ľudí.

Jakub Chour si zvolil zaujímavú tému, ale pojal ju extrémne nudne. Škoda.

Filip predstavil chlapcov zo Seznamu ako čerešničku celého programu, no neviem či tieto očakávania splnili. Najprv som si myslela že to je mnou, lebo SEO pre Seznam už vlastne neriešim, ale potom som si všimla sklesnuté pohľady v prednášajúcej miestnosti a rozprávala sa s ľuďmi po skončení akcie. Zistila som, že táto prednáška bola veľké sklamanie pre mnohých účastníkov.

Záver

Dúfam, že som nikoho svojimi názormi neurazila, nemala som to v pláne. SEO restart hodnotím celkovo veľmi pozitívne, ale ako spomenuli mnohí ľudia, zazneli na ňom opäť tie isté témy, ktoré sme už počuli aj pred dvoma či troma rokmi.

Osobne by som z programu ubrala počet prednášajúcich, vylovila nové tváre, ktoré sme ešte nevideli a zamerala sa na témy, ktoré sme ešte nepočuli. Viem, hovorí sa mi to ľahko, nakoľko náš SEO rybníček je malý a asi to nie je úplne ľahké zrealizovať.

Ale podľa mňa by takúto zmenu uvítali viacerí. Je to len o tom dokázať si, že SEO ešte nie je nuda a že tu je stále priestor na zaujímavé témy, o ktorých sme sa doposiaľ nebavili.

Získajte praktické SEO tipy pre zvýšenie zisku

Overené tipy z 13-ročnej praxe Praktické návody Automatizácie šetriace hodinyZanechať prvý komentár

Čítajte ďalej